Späť do obchodu

Registrácia

Pestovanie podľa tratí

ČO TO JE VLASTNE TRAŤ V ZÁHRADNÍCKEJ TERMINOLÓGII?

V presnom slova zmysle je to záhradnícky pojem označujúci, kedy bol záhon naposledy vyhnojený čerstvým hnojom. V širšom kontexte nám určuje „vyčerpanosť“ zeminy či substrátu.

AKÝ TO MÁ VPLYV NA PESTOVANIE?

Niektoré plodiny majú rady čerstvú pôdu plnú živín, iné potrebujú pauzu – rok či dva (druhé a tretie trate). Z toho vyplýva, že ideálne je rozdeliť si záhradu na tri diely – tri trate a na nich striedať plodiny podľa náročnosti na živiny. Môžete tak pestovať všetky druhy zeleniny každý rok.

PRVÁ TRAŤ

Táto skupina zahŕňa zeleniny, ktoré vyžadujú hnojenie organickými hnojivami (hojivom, kompostom). Využívame u nich vysoké dávky predovšetkým statkových hnojív od 3 kg do 10 kg na 1m2. Vyhnite sa ale oblúkom hnoja z veľkochovov – taký hnoj je plný antibiotík a hormónov, obsahuje neprírodné zložky. Ideálne je záhon vyhnojiť už na jeseň hnojom alebo kompostom a navyše zamulčovať slamou alebo štiepkou. Vďaka mulču pôda nevysychá, nerastú buriny a prebieha naďalej "kompostovací" proces organických zvyškov. Na jar tak máme pripravený záhon pre rastliny potrebujúce veľa dusíka a zvládajúce aj nie úplne rozložené organické hnojenie.

KTORÉ PLODINY MAJÚ RADY PRVÚ TRAŤ:

Typicky prvotraťové rastliny sú náročné na vlahu a to počas celého vegetačného obdobia. Na začiatku vegetácie je dôležité aj kyprenie a pletie, ktoré ale netrvá dlho, pretože rastliny majú väčšinou veľké listy a pôda je chránená pred rastom buriny.

Príklady rastlín prvej trate: zemiaky, tekvica alebo cuketa.

Ďalej určite kaleráb, karfiol, brokolica, kel ružičkový aj kučeravý, tekvice, patizóny, kapusta, zeler, patizóny, šalátové uhorky, baklažán, čínska kapusta, skoré zemiaky.

Samostatnou kapitolou sú paradajky. Okrem "silnej" pôdy vyžadujú pravidelnú zálievku (inak začnú praskať) ku koreňom, nie na listy (inak chytia pleseň).

DRUHÁ TRAŤ

Patrí sem zelenina, ktorá má tiež vysoké nároky na humus v pôde, ale nemá rada priame hnojenie. Pestuje sa v druhom roku po hnojení organickými hnojivami. Pôda druhej trate je stále veľmi výživná, ale má už inú štruktúru. Všetky organické zvyšky sa zmenili na humus a ubudlo dusíka. Vo všeobecnosti je to dobré pre koreňovú zeleninu.

DRUHÚ TRAŤ OCENIA TEJTO PLODINY:

Druhotraťové rastliny sú náročné na vlahu predovšetkým v prvej polovici vegetácie. Dôležité je tu časté pletie a kyprenie a to počas celého vegetačného obdobia.

Táto skupina zahŕňa prevažne málo olistené druhy zeleniny. Teda mrkva, petržlen, paštrnák, reďkovky, reďkev, červená repa, čierny koreň, chren, pór, pažítka a cesnak.

 

TRETIA TRAŤ

Pôda je už úplne odľahnčená od náporu živín a väčšinou pestujeme tie rastliny, ktoré nepotrebujú toľko dusíka alebo si ho dokážu vyrobiť samy. Vhodnosť plodín podľa tratí nie je úplne dogmatická, môže sa, samozrejme, čiastočne prekrývať. Závisí to aj od kvality prvého hnojenia a všeobecných vlastností pôdy. 

PLODINY VHODNÉ PRE TRETIU TRAŤ:

Fazuľa, cibuľa, šalotka, hrach, špenát, hlávkový šalát, poľný šalát, bylinky na dochucovanie.

A po zbere úrody tretej trate nezabudnite záhon na zimu opäť pohnojiť... :-)