Späť do obchodu

Registrácia

Kompost - základ každej záhrady

Nič nepodceňujte

Ak sa opýtate skúsených záhradkárov, čo je v prírodnej záhrade bez chemikálií najdôležitejšie, odpovedia vám jednoznačne. Kompost.

Ak sa budete stále pýtať a zaujímať, čo je v záhrade najzložitejšie, opäť dostanete jasnú odpoveď. Kompost.

Založenie a udržiavanie funkčného kompostoviska nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Bolo by pekné nahromadiť pokosenú trávu, ohryzky z jabĺk a niekoľko zemiakových šupiek a očakávať, že za pár dní budeme mať dostatok zeminy pre celú záhradu.

Bohužiaľ, takto to nefunguje. Takáto hromada sa zvyčajne zmení na smradľavú kopu niečoho, z čoho sa zemina stane najskôr o niekoľko rokov. Mnohí začínajúci pestovatelia preto radšej prejdú na hnedé kontajnery a ich drahocenný materiál odvezú mestské služby. Aká škoda!

Ale nehádžte vidly do kúta. Poradíme vám, ako vytvoriť funkčný kompost, ktorý sa bude páčiť vám aj ľuďom vo vašej záhrade. 

Založenie kompostu

Ak máte možnosť, vyberte skôr tienisté miesto. Dno kompostu nechajte otvorené, aby veľmi dôležití kompostoví robotníci – dážďovky, chrobáky a ďalšie menej viditeľné aj voľným okom neviditeľné mikroorganizmy – mali ľahší prístup do organickej hmoty a mohli ju premieňať na vyživenú zeminu. Dnom kompostu ale môžu preniknúť naopak aj nevítaní hraboši, ktorí už takí prospešní nie sú. Pokiaľ s nimi na záhrade máte problém, odporúčame dať na dno kompostu napríklad husté králičie pletivo.

Ďalej je potrebné zvoliť si spôsob, ako priestor kompostu vymedziť. Na trhu existuje množstvo riešení - od plastových kompostérov, drevených systémov až po svojpomocne urobené konštrukcie napríklad zo starého pletiva alebo paliet. Dôležité je, aby kompostovaná hmota mala prístup vzduchu nielen zhora, ale aj zo strán. Nie je teda vhodné ho ohraničovať nepriedušnou stenou napríklad z OSB dosiek alebo betónových panelov či tvárnic.

Ideálne je vybudovať kompost konštrukčne tak, aby bola aspoň jedna stena kompostu vyberateľná a zároveň sa kompost pod ťarchou materiálu nerozpadol. Dokonalým riešením sú viac komorové kompostéry - dvoj až trojkomorový kompostér vám umožní veľmi pohodlné prehadzovanie, dá sa aj ľahko rozobrať a tým sa uľahčí prístup pri odoberaní skompostovanej hmoty.

 

Vrstvenie kompostu: pozor na príliš husté vrstvenie jedného materiálu.

Na dno kompostu by sa mal umiestniť čo najpriepustnejší materiál, aby kompost nehnil a baktérie mali prístup k vzduchu. Ideálne sú vetvičky, drevná štiepka, slama a väčšie stonky kvetov. Preto je dobré začať s ním na jeseň alebo skoro na jar, keď môžete použiť materiál zo zazimovaných záhonov alebo odrezky stromov z konca zimy. Potom môžete pridať všetko organické, čo záhrada ponúka.

Vrstvenie odpadu na kompost má však svoje vlastné pravidlá. Vo všeobecnosti je dobré zmes odpadu premiešať a nepridávať hrubé, homogénne vrstvy, ako je napríklad hrubá vrstva pokosenej trávy zo záhrady alebo všetko opadané lístie naraz. Kladieme dôraz na striedanie suchého a mokrého, vzdušného a hustého, zeleného a hnedého materiálu.

S vrstvením sa neponáhľajte. Dôvodom je opäť potreba prístupu vzduchu pre aeróbne procesy, ktoré sa bez neho nezaobídu. S orechovými listami to nepreháňajte. Dlho sa rozkladá a vôbec nezapácha. Ak sa ho rozhodnete použiť, jedinou možnosťou je veľa ho "zriediť" iným organickým materiálom.

Nezabudnite, že kompost je potrebné raz za čas obrátiť. Je tiež dobré preosiať ho nehaseným vápnom a hlavne ho zalievať! Správne založený kompost sa zahrieva. To je znamenie, že sa začali kompostovacie procesy a všetko smeruje ku krásnemu, úrodnému kompostu.


 

Čo patrí do kompostu:

Zvyšky zeleniny a ovocia, čajové vrecúška a vylúhovaný sypaný čaj, kávová usadenina, vaječné škrupiny (najlepšie rozdrvené), čerstvo pokosená tráva a opadané lístie, seno, slama, odkvitnuté kvety, ktoré nie sú napadnuté chorobami alebo škodcami, malé konáre, drevná štiepka, piliny, hobliny, kôra, popol z dreva

Čo nepatrí do kompostu:

Burina a rastliny napadnuté škodcami a chorobami, zemiakové vňate, kôstky z ovocia, šupky z citrusových plodov, mäso, kosti, tuk, kamene, stavebná suť, plasty, porcelán, kovy a iné biologicky nerozložiteľné materiály, chemikálie, lieky, farby a psie a mačacie výkaly, uhlie a cigaretový popol

Taká odmena stojí za to, čo myslíte? :-)