Jahody patria medzi najobľúbenejšie české ovocie. Dajú sa pestovať takmer kdekoľvek, ale tie najlepšie výsledky dosiahnete práve v kaskádovom záhone.
Kaskáda je pre pestovanie jahôd skrátka ideálna.
Tu uvádzame niekoľko výhod:
• Vyvýšená kaskáda sa na jar rýchlejšie prehreje, čo umožňuje skorší zber.
• Výška uľahčuje výsadbu, ošetrovanie aj zalievanie.
• Pôdu si môžete vybrať sami, takže poznáte jej zloženie.
• Jahody zaveste cez boky kaskády - budú čisté a chránené pred škodcami i chorobami.
• Nové sadeničky ľahko odoberiete a jahody sa nebudú nekontrolovateľne šíriť.
• Na dno kaskády môžete dať králičie pletivo, takže ani drobné hlodavce sa k jahodám nedostanú.
Vedeli ste, že na našom trhu existuje až 50 druhov jahôd?
Základné rozdelenie je na skoré, poloskoré, neskoré a stále plodiace jahody. Plody skorých jahôd dozrievajú približne od konca mája do začiatku júna, zatiaľ čo plody poloskorých jahôd dozrievajú od začiatku júna a plody neskorých jahôd od konca júna. Tie plodia len raz za rok. Stále rodiace rodia nepretržite - od mája až do prvých mrazov.
Najlepšie jahody na výrobu džemu
Ak chcete z jahôd pripraviť džem, pestujte júnové odrody, napríklad Strawberry favourite, pretože v júni/júli prinášajú veľa plodov, ktoré sú ideálne na výrobu džemu.
Najlepšie jahody na desiatu
Ak dávate prednosť niekoľkým plodom každý deň na raňajky alebo desiatu, pestujte odrody, ktoré stále plodia, ako napríklad Delizz. Úroda sa zbiera od konca mája do prvých mrazov.
Jahoda a zároveň okrasný kvet - 2v1
Ak chcete pestovať ovocie a zároveň chcete, aby vaše rastliny dobre vyzerali, pestujte červené alebo ružové kvitnúce odrody -Just add cream alebo Toscana. Existujú aj také, ktoré majú dvojité kvety, ako napríklad jahoda Summer Breeze Rose.
Biele jahody
Ak chcete pre svoju záhradu niečo originálne a iné, môžete pestovať biele jahody Pineberry - sú sladké a chutia ako ananás.
Alpské odrody jahôd
Ak chcete získať plody s chuťou divokých jahôd, môžete pestovať alpské jahody Fragaria vesca s podlhovastými plodmi, ktoré sú stále plodiace. Jahody majú sladkú, aromatickú chuť s vysokou úrodou.
Jahody, ktoré chutia ako maliny?
Existuje dokonca jahoda, ktorá prekvapí vaše chuťové bunky - Framberry vyzerá ako jahoda, ale chutí ako malina!
Pestovanie jahôd
Ideálne podmienky na pestovanie jahôd vytvorí kvalitný viacúčelový kompost bez rašeliny. Ak jahody plánujete zasadiť do existujúcej pôdy/kompostu, stačí pridať niekoľko hrstí hnojiva bez chemických látok, ktoré pôde dodá živiny a podporí jahody. Jahody by sa mali vysádzať skoro na jar. Sadenice je možné zakúpiť v záhradníctvach a dokonca aj v supermarketoch, obvykle v baleniach po štyroch alebo šiestich rastlinách, ale môžete si ich objednať aj online.
Jahodníky saďte tak, aby miesto, kde sa korene menia na výhonky (tzv. "srdiečko"), bolo presne na úrovni pôdy. Tým zaistíte najlepší rast rastliny. Pokiaľ premýšľate, ako ďaleko od seba jahody sadiť, nechajte medzi nimi v rade asi 20-30 cm. Pôdu udržujte vlhkú, ale nie mokrú, zalievajte vždy pôdu, nie rastliny (zabránite tým šíreniu plesne).
Akonáhle sa objavia plody, môžete medzi rastlinami rozprestrieť trochu slamy, aby ste ich udržali mimo pôdy, ale nie je to nevyhnutné. Ak sú dostatočne blízko, umiestnite ich nad alebo na okraj vyvýšeného záhona, kde budú mať najviac slnka, udržíte ich čisté a urýchlite proces zrenia.
Mulčovanie, hnojenie a ochrana jahôd pred škodcami
Jahody možno pohnojiť počas vegetačného obdobia, ale ak chcete mať bohatú úrodu, použite kvalitné dusíkaté a draselné hnojivo, ktoré poskytne všetky živiny potrebné na podporu kvitnutia a plodenia.
Aby ste zabránili prístupu škodcov na vyvýšený záhon s jahodami, môžete použiť ochranné siete, ktoré zabránia vtákom zbierať plody a odradia slimáky a ulitníky. Jedným z hlavných škodcov jahôd je roztočec viničový, ktorý požiera listy jahôd a jeho larvy, ktoré začínajú žiť v pôde, požierajú korene. Škodcov možno zbierať a odstraňovať z rastlín - najlepšie večer, keď sú najaktívnejší.
Dlhodobá starostlivosť o rastliny jahodníkov
Po zbere úrody sa na rastlinách vytvoria dlhé výhonky s mladými rastlinami, tzv. šľahúne. Prvé mladé rastliny ponechajte na dvoch alebo troch výhonkoch na materskej rastline a zvyšok výhonkov odrežte. Keď sa zakorenia v pôde, môžete ich oddeliť od materskej rastliny a presadiť na iné miesto alebo ich zasadiť do kvetináča a darovať. Najlepšie je vymeniť materskú rastlinu každých 3 až 5 rokov, takže presadením niekoľkých šľahúňov každý rok, si zabezpečíte priebežnú zásobu čerstvých rastlín zadarmo.