Registrácia

Čím naplniť vyvýšený záhon

Keď investujeme energiu a prostriedky do vybudovania vyvýšeného záhonu, chceme z neho získať čo najviac. Kvalitná úroda nie je možná bez kvalitných živín.

Základom je vrstvenie materiálu

Vrstvenie má zmysel od výšky lôžka približne 45 cm - odporúčame túto výšku ako minimálnu, pretože počas údržby môžete pekne sedieť na kraji záhona. V prípade nižších záhonov nemá vrstvenie veľký význam, hoci trochu drenáže na dne určite neuškodí.

Základom sú tri vrstvy materiálu. Aby všetko krásne fungovalo, vyplňte záhon tromi rôznymi vrstvami v približne tretinovom pomere. Každá vrstva má v záhone svoj vlastný význam.

  • Na dno patrí drenážna vrstva,
  • uprostred je zásobáreň živín vo forme kompostu,
  • a vrchnú časť tvorí vrstva pestovateľského substrátu.

 

 

Drenáž

je hmota, ktorá neabsorbuje prebytočnú vlahu, ale prepustí ju pod seba. Zabezpečí sa tým odvodnenie a zabráni hnitiu koreňov. Ideálna je drevená štiepka. Na rozdiel napr.od mulčovacej kôry, nespôsobuje svojim postupným zhutňovaním odčerpávanie dusíka z pôdy.

Kompost

je zdrojom živín. Vrstva kompostu pod vrchnou vrstvou substrátu zabezpečuje, že korene plodín majú kam siahnuť po ďalších živinách a viditeľne ovplyvňuje proces pestovania. Pri údržbe záhonu (kyprenie, zber atď.) sa postupne premiešava s vrchnou vrstvou substrátu a neustále hnojí záhon počas nasledujúcich rokov.

Substrát

sa stará o kvalitné klíčenie a zakorenenie rastlín. Odporúčame kvalitné substráty bez burín, aby sa minimalizoval ich rast. Vďaka pridaným vláknam vo forme kokosových vlákien alebo rašeliny sú vzdušné a priedušné a poskytujú koreňom ideálne podmienky na rast bez pletia a okopávania.