Tekvica je symbolom jesene a možno aj vďaka nej sa na jeseň tešíme o niečo viac. Milujú ich deti aj dospelí. Dá sa z nich tvoriť, variť, piecť a ozdobovať - snáď každý má vo svojej záhrade kútik, kde sa dajú pestovať a bola by škoda na ne zabudnúť.
Sú plné vitamínov A, B, C a sú tiež plné minerálov, ako je železo, horčík, vápnik, sodík a draslík. Semená obsahujú zinok a ich konzumácia sa odporúča pri liečbe ochorení močového mechúra a močovodov. V ázijskej medicíne sa tekvica hokkaido používa na liečbu podžalúdkovej žľazy, sleziny a žalúdka. Konzumácia tekvice podporuje správne trávenie.
Tekvica má rada teplé a slnečné stanovištia s úrodnou pôdou, dostatok dažďa alebo pravidelné zalievanie. Pozemok by mal byť ideálne orientovaný na juh. Tekvice sú vďačné za prvú trať, a pretože dobre reagujú na organický hnoj alebo dobre rozložený kompost, často sa pestujú len ako kompostový kryt, aby v lete toľko nevysychal.
Niektoré odrody sú bujne rastúce ťahavé rastliny, ktoré dorastajú do výšky niekoľkých metrov alebo sa dajú pestovať na oporách. Existujú aj krovité druhy, ktoré zostávajú pomerne kompaktné, hoci stále zaberajú aspoň meter štvorcový. Prípadne sa menšie odrody môžu pestovať vo veľkých kvetináčoch. Vyberte si preto odrody, ktoré zodpovedajú priestoru, ktorý máte k dispozícii.
Akú odrodu tekvice vybrať?
Hokkaido - je ideálne do kuchyne na pečenie, varenie a grilovanie - nemusí sa lúpať (váži až 2kg), najlepší variant na uskladnenie
Goliáš - najväčšia tekvica (váži až 30 kg), výborná na kompóty a džemy, ale nevhodná na skladovanie
Žaluďová - rastie v kríkoch a nezaberá toľko miesta, má orieškovú chuť a môže sa jesť aj za surova
Špagetová - dužinu môžete použiť ako alternatívu špaget, tekvica sa nemusí lúpať
Maslová - má veľké množstvo dužiny a málo semienok, pri pestovaní je náročná na teplo
Okrasné tekvice - tiež sa síce dajú jesť, ale využijete ich hlavne ako dekoráciu do jesenných kvetináčov :-)
Výsev do interiéru
Semená tekvíc vysievajte od polovice do konca apríla do 7,5 cm kvetináčov naplnených univerzálnym kompostom. Ploché semienka vysievajte na bok, 1 cm hlboko. Do každého kvetináča vložte iba jedno, aby ste pri neskoršom presádzaní von, čo najmenej narušili korene.
Kvetináče udržujte pri teplote 18-21 °C - môžete umiestniť na teplý, svetlý okenný parapet a prikryte priehľadným vreckom, aby sa v nich udržala vlhkosť. Po vyklíčení semien vrecko odstráňte.
Na konci mája – po posledných mrazoch, môžete vysadiť von. Najprv však rastliny otužujte, aby sa aklimatizovali na vonkajšie podmienky.
Výsev do exteriéru
Semená môžete vysievať do exteriéru koncom mája. Miesto na výsev pripravte podľa vyššie uvedených pokynov, pričom vzdialenosť medzi semenami musí byť 90 cm v prípade kríčkových odrôd a 1,5 m v prípade ťahavých odrôd.
Pôdu môžete zahriať aj tak, že ju niekoľko týždňov pred výsevom prikryjete plachtou.
Na každé pripravené miesto vysaďte dve alebo tri semená do hĺbky 3 cm. Prikryte ich plachtou alebo fóliou a po vyklíčení ich nechajte na mieste dva alebo viac týždňov. Sadenice pravidelne zalievajte a chráňte ich pred slimákmi a ulitníkmi, najmä vo vlhkých podmienkach. Ak vyklíči viacero semien, odstráňte slabšie semená, aby ste ponechali len tie najsilnejšie.
Veľmi kompaktné odrody kríkov môžete vysádzať aj do pestovateľských vriec alebo kvetináčov širokých aspoň 45 cm na slnečnom mieste. Uistite sa, že okolo nádoby je dostatok priestoru, aby sa zabezpečila dobrá cirkulácia vzduchu a aby rastliny mohli rozprestrieť svoje veľké listy. Prelistovanie môže podporiť hubové ochorenia.
Pestovanie
Tekvice sú veľmi odolné rastliny a ich pestovanie nie je náročné. Stačí ich občas vyplieť a v prípade veľkého sucha pravidelne zalievať. Tekvice majú bohatý koreňový systém, ktorý siaha hlboko do pôdy, a zvyčajne si samy zabezpečujú potrebnú vlahu. Pri zalievaní dávajte pozor, aby ste nepolievali listy, na ktorých sa môžu objaviť hubové ochorenia.
Mulčovanie
Po výsadbe prikryte pôdu silným mulčom zo záhradného kompostu, pokiaľ nepestujete priamo v kompostéri. Okolo stonky rastliny však nechajte medzeru, aby ste zabránili prenikaniu vlhkosti, ktorá by mohla viesť k hnilobe.
Hnojenie
Hneď ako sa začnú tvoriť prvé plody, začnite každých 10 až 14 dní hnojiť tekutým hnojivom s vysokým obsahom draslíka, napríklad hnojivom na paradajky alebo plodovú zeleninu.
Starostlivosť o plody
Rozvíjajúce sa plody podoprite o dlaždicu, tehlu alebo kus dreva, aby sa zabránilo ich padaniu do vlhkej pôdy, ktorá by mohla spôsobiť hnilobu alebo prilákať slimáky a ulitníky.
Ak chcete vypestovať veľké plody, obmedzte ich počet na dve alebo tri na rastlinu, ale pri obrovských tekviciach si nechajte len jednu a odstráňte všetky ostatné kvety alebo plody, ktoré sa začnú tvoriť. Všetka energia rastliny sa potom nasmeruje na napučanie zvyšných plodov.
Ak máte dostatok priestoru, môžete rastliny nechať rozprestrieť po zemi, ale ak potrebujete obmedziť ich šírenie, môžete stonky vyskladať do veľkého kruhu a vložiť krátke tyčky, ktoré ich budú držať na mieste. Môžete tiež jednoducho odrezať všetky stonky, ktoré presahujú ich hranice.
Zber a skladovanie
Tekvice sa zbierajú pred prvými mrazmi. Zrelú tekvicu spoznáte podľa tvrdej šupky - odolá tlaku nechtu, sfarbená, matná a na stopke sa tvoria praskliny. Ak ponecháte stopku, pomôže to tekvici vydržať dlhšie. Tekvicu nechajte 10 dní schnúť na slnku. Najlepšia tekvica na skladovanie je tekvica Hokkaido, ktorá vydrží až šesť mesiacov. Ideálne je skladovať ju na chladnom mieste pri teplote okolo 10 stupňov - výborné sú debny vystlané senom umiestnené na chladnom mieste. Počas skladovania by sa plody nemali dotýkať.
Pravidelne ich kontrolujte, či nie sú poškodené alebo či nehnijú.
Veľké tekvice nie sú ideálne na skladovanie, ale práve tie urobia deťom najväčšiu radosť pri jesennom tvorení :-)