Späť do obchodu

Registrácia

Ako na pestovanie mrkvy

Mrkva patrí medzi našu najobľúbenejšiu zeleninu, ktorá má mnoho využití v kuchyni, lekárstve aj v liečiteľstve. Korene mrkvy sú plné beta-karoténu, vlákniny a je aj výborným zdrojom antioxidantov. Obsahuje vitamín A, C, K, B8, kyselinu pantoténovú, kyselinu listovú, draslík, železo, meď a mangán.

Vypestovaním vlastnej mrkvy získate tú najvyššiu kvalitu. Môžete si vybrať rôzne druhy tvarov, farieb aj chutí! Či už je dlhá, tenká, krátka, zakrpatená, okrúhla, oranžová, fialová, biela, žltá a červená - využitie nájdu všetky. Skvelé je aj to, že pri správnom uskladnení vám vydrží celú zimu.

Jediná nevýhoda vlastnej vypestovanej mrkvy je tá, že už nikdy nebudete chcieť tú balenú zo supermarketov :-) Človek si naozaj rýchlo zvykne na čerstvo odtrhnutú, šťavnatú a chrumkavú mrkvičku z vlastnej záhrady.

 

Pestovanie mrkvy vo vyvýšených záhonoch

Vyvýšené záhony sú vďaka svojej hĺbke ideálne na pestovanie všetkej koreňovej zeleniny, pretože umožňujú rast dlhých a rovných koreňov. Vyvýšené záhony sú menej zhutnené, čo znamená, že pôda je oveľa vzdušnejšia a korene môžu ľahko rásť smerom dole, čo vedie práve k úspešnému rastu.

Výhody pestovania mrkvy vo vyvýšených záhonoch

• Lepšie pôdne podmienky - menšie zhutnenie substrátu

• Jednoduché siatie a zber

• Jednoduché zalievanie a pletie

• Vyvýšené záhony sa v lete rýchlejšie zahrievajú a pri poklese teploty si dlhšie udržia teplo.

Najlepšia výška vyvýšeného záhonu na pestovanie mrkvy 

 

Ak budujete záhon priamo na pôde a plánujete pestovať koreňovú zeleninu, môžete zvoliť minimálnu výšku 30 cm. Výška 45 cm je však oveľa lepšia, aby ste zabezpečili odvodnenie a vyhli sa pestovaniu zakrpatenej mrkvy. Táto výška už umožňuje dostatočnú hĺbku na pestovanie a nemusíte sa toľko ohýbať a kľačať, takže výsev, pestovanie a zalievanie je naozaj jednoduché.

 

Akú odrodu mrkvy by ste mali zasadiť?

 

Máme skoré, poloskoré a neskoré odrody. Výsev je teda možný od marca do júna - neskoré výsevy sa zberajú koncom októbra alebo pred mrazmi. 

 

Skoré odrody: Vanda, Sugarsnax, Nantes 5, Küttigenská mrkev 

Poloskoré odrody: Karola, Taborská žltá, Purple Haze F1

Neskoré odrody: Berlikum, Katlen, Maxima

 

Záleží aj na farbe mrkvy?

 

Farebné mrkvy sa od tej oranžovej líšia hlavne obsahom rastlinných pigmentov. Väčšina týchto látok, rovnako ako beta karotén sú antioxidanty, pomáhajúce kontrolovať a odstraňovať voľné radikály z nášho organizmu.

• Žltá mrkva - zlepšuje zrak a znižuje riziko niektorých foriem rakovinového bujnenia (Táborská žltá)

• Červená mrkva - prispieva k prevencii srdcových chorôb a niektorých nádorov prostaty (Vanda)

• Fialová mrkva - je lapač voľných radikálov a bráni zanášaniu ciev, tým pomáha v prevencii infarktu (Purple Haze F1)

• Biela mrkva – na vitamíny je síce najchudobnejšia, ale zase sú sladké a chutné (Küttigenská mrkva)

• Dúhové mrkvy – dnes si môžete zakúpiť aj mix farebných odtieňov – v šaláte je to potom nevšedný zážitok, ktorý poteší nielen vaše chuťové bunky, ale aj oči :-)

 

V akých pôdnych podmienkach rastie mrkva najlepšie?

 

V kamenistej, hrudkovitej a ťažkej pôde sa mrkva rozvetvuje, ohýba a všeobecne deformuje. Pestovanie vo vyvýšenom záhone jej poskytnete ideálne podmienky pre rast, či už záhony stoja na tvrdom povrchu, alebo len o niečo zdvihnete úroveň pôdy nad terén. Čím ľahšia pôda, tým lepšie pre mrkvu, preto nepridávajte žiadny hnoj ani iný kompost v roku, kedy ju vysievate (aj keď predchádzajúca jeseň je v poriadku). Na pestovanie mrkvy je ideálny kvalitný viacúčelový kompost bez rašeliny a ornice bez kameňov.

 

Ako sadiť mrkvu do vyvýšených záhonov?

Pred výsadbou mrkvy urobte v zemi plytkú brázdu a dno brázdy zalejte. Potom môžete začať rozhadzovať semená vo vzdialenosti asi jedného centimetra od seba. Odhrnutú zeminu zasypte späť na semená a jemne pritlačte. Odporúčame označiť riadok odrodou a dátumom výsevu. Zalievajte pomocou ružice na konci konve alebo rozprašovacej hadice - zabránite vyplavovaniu semien z riadku, v suchom počasí je dôležité udržiavať pôdu vlhkú, nie mokrú. Keď vyrastú prvé listy, ručne rastliny prerieďte vo vzdialenosti asi 5 až 7 cm od seba. V prvej polovici sezóny je mrkva náročnejšia na zavlažovanie.

 

Skladovanie mrkvy

Neskoré odrody vhodné na uskladnenie je najlepšie skladovať v pivnici pri teplote tesne nad nulou. Pred dlhodobým skladovaním odrežte listy, zľahka očistite korene od nečistôt a umiestnite ich do debničiek s pieskom tak, aby bola mrkva ponorená v piesku tesne pod srdiečko. 

Mrkvu možno aj sušiť - najlepšie v sušičke ovocia a zeleniny. Takto sa výborne hodí na zdravé maškrtenie alebo sa môže použiť na dochutenie omáčok a polievok.

 

Pestovanie mrkvy môže byť aj zábavné, pretože do poslednej chvíle neviete, čo vytiahnete zo zeme... :-)